Czesław Kazimierz Woźniak – dla młodzieży „Szef”. Urodzony w 1942 r. w Kaplinie w Puszczy Noteckiej koło Międzychodu od 1967r. mieszkał w Międzyrzeczu. Nauczyciel - emeryt, ukończył Technikum Kolejowe w Warszawie, geografię w Studium Nauczycielskim w Gorzowie Wlkp. i zaoczne studia zawodowe na Wydziale Matematyczno – Przyrodniczym w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze. Studia Podyplomowe „zarządzanie turystyką w regionie” na Uniwersytecie Zielonogórskim zrobił będąc już na emeryturze.

     Jako uczeń Technikum Kolejowego wstąpił do reaktywowanego po 1956r. ZHP i działał w 9 Warszawskiej Drużynie Harcerskiej ”Białej” należącej do Hufca Ochota po złożeniu przyrzeczenia 16.06.1957r. Pracując w szkole zdobył patent drużynowego 27. 04. 1967r. w Centralnym Ośrodku Kształcenia Kadr ZHP w Warszawie. Był drużynowym, przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Hufca, zastępcą komendanta Hufca ZHP w Międzyrzeczu. Harcmistrz od 1981 roku, łączył działalność w ZHP z działalnością w PTTK i LOP, w której był wiceprezesem Oddziału w Międzyrzeczu.

  Był nauczycielem w szkołach podstawowych w Sierakowie, Międzychodzie i Międzyrzeczu oraz w szkołach zawodowych, ostatnio w Technikum Obsługi Ruchu Turystycznego. Będąc już na emeryturze nauczycielskiej pracował w Zespole Parków Krajobrazowych jako główny specjalista Łagowskiego Parku Krajobrazowego i Rezerwatu Przyrody „Nietoperek”.

     Do PTTK wstąpił 14 lipca 1969r. i w latach 1969 – 1977 był sekretarzem założonego wspólnie z kolegami Klubu Podwodnego „JANTAR”, pierwszego w ówczesnym woj. zielonogórskim klubu płetwonurków. Uprawnienia płetwonurka zdobył we wrocławskim Klubie Podwodnym PTTK „ZORBA”.

    W 1977r podczas pobytu na leczeniu sanatoryjnym zakochał się w górach i zakłada Młodzieżowy Klub Turystyki Górskiej „ŁAJZY” działający do 1992r. przy LO w Międzyrzeczu a następnie przy Oddziale PTTK w Międzyrzeczu. Wielokrotnie ze swoim klubem reprezentuje województwo gorzowskie w finałach OMTTK. Będąc przez 30 lat opiekunem i „Szefem” klubu przemierzył z młodzieżą szlaki wszystkich gór Polski oraz Bieszczady ukraińskie, Gorgany i Czarnohorę a także przygraniczne góry Słowacji. W tym czasie uzyskał uprawnienia przodownika GOT na wszystkie grupy górskie oraz uprawnienia przewodnika beskidzkiego. Tworzy Oddziałową Komisję Turystyki Górskiej, której był przez cały czas przewodniczącym, W latach 1985 – 91 był zastępcą przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji Turystyki Górskiej Gorzowie Wlkp. a w latach 1997 – 2001 członkiem Podkomisji Klubów Górskich KTG ZG PTTK. Z jego inicjatywy w 2006 roku przy Oddziałowej KTG zostaje powołany Terenowy Referat Weryfikacyjny GOT, którego był kierownikiem.

    Dzięki aktywnej działalności z młodzieżą w 1980 roku wchodził w skład Zarządu Oddziału PTTK w Międzyrzeczu, gdzie pełnił funkcje skarbnika, sekretarza i kierownika biura w latach1980 – 1998 oraz najdłużej prezesa Oddziału w latach 1989 – 2005. Z jego inicjatywy powołano w 1981r. Oddziałowe Komisje TP i INO oraz referaty weryfikacyjne, których przez wiele lat był kierownikiem.

   Po uzyskaniu uprawnień przewodnika terenowego zakłada w 1988r. Koło Przewodników, którego był pierwszym prezesem. W latach 1998 – 2000 był przewodniczącym Komisji Egzaminacyjnej Przewodników PTTK w Międzyrzeczu a obecnie powołany przez Marszałka Lubuskiego pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Lubuskiej Komisji Egzaminacyjnej dla przewodników turystycznych.

     W 2002 roku w związku z ustanowieniem przez NFI Ziemi Lubuskiej Krajobrazem Roku 2003-2004 został powołany przez ZG PTTK na regionalnego koordynatora tego europejskiego projektu. Nawiązana przez niego współpraca z brandenburskim NFI owocuje do dzisiaj przy realizacji innych wspólnych projektów.

    Będąc od 2001r. przewodniczącym Oddziałowej Komisji Krajoznawczej, Ochrony Przyrody i Opieki nad Zabytkami zainicjował powołanie w 2003r Lubuskiego Regionalnego Kolegium Instruktorów Krajoznawstwa, któremu również przewodniczył starając się uporządkować sprawy Instruktorów Krajoznawstwa w woj. lubuskim.

    Aktywna działalność kol. Czesława jako prezesa Oddziału PTTK w Międzyrzeczu spowodowała po powołaniu w 1999r. Lubuskiego Porozumienia Oddziałów PTTK jego wybór na przewodniczącego LPO PTTK, którą to funkcję pełnił do kwietnia 2009r. starając się zintegrować Oddziały PTTK woj. lubuskiego.

    Wykorzystując doświadczenie kol. Czesława ZG PTTK powołał go na członka zespołu oceniającego imprezy zgłoszone przez oddziały PTTK na konkurs „O dotację na imprezy programowe oddziałów PTTK”.

    Kol. Czesław mając uprawnienia znakarza szlaków pieszych i rowerowych, opracowywał, projektował i znakował szlaki na terenie działania Oddziału PTTK i nie tylko. Jako krajoznawca – regionalista opracowywał treści krajoznawcze i turystyczne do map i atlasów obejmujących obszar Ziemi Lubuskiej oraz pisał opracowania krajoznawcze i turystyczne dla fundacji i gmin z terenu Ziemi Lubuskiej.

    40 lat działalności w PTTK kol. Czesława zostawiło ślad w pamięci jego młodych, turystycznych wychowanków, kolegów i koleżanek działających razem z nim. Namacalnym dowodem jego społecznej pracy są wyszkoleni przez niego przewodnicy, przodownicy i organizatorzy turystyki, pamiątki z imprez turystycznych przez niego organizowanych, kroniki i odznaczenia oraz wyróżnienia, jakie za tę pracę otrzymał. A jest tego sporo.

     Zarząd Główny PTTK wyróżnił go srebrną i złotą odznaką „Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży”, srebrną i złotą „Honorową Odznaką PTTK” oraz medalem „50 lecia PTTK”, Liga Ochrony Przyrody wyróżniła kol. Czesława „Złotą Honorową Odznaką LOP” a Minister Gospodarki odznaką honorową „Za zasługi dla Turystyki”. Również za działalność społeczną został odznaczony na wniosek ZG PTTK Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski a wcześniej za działalność społeczną i zawodową Złotym Krzyżem Zasługi.

    Mimo tych wielu dokonań ciągle myślał nad czymś nowym co mogło by ulepszyć działalność Oddziału PTTK a zwłaszcza ciągle myślał nad ulepszeniem pracy z młodzieżą szkolną.

         Zmarł w dniu 20 lipca 2018 roku.


Prezes Oddziału PTTK
„Ziemi Międzyrzeckiej”
Przemysław Mikołajczak