STATUT POLSKIEGO
TOWARZYSTWA
TURYSTYCZNO - KRAJOZNAWCZEGO Rozdział I - POSTANOWIENIA OGÓLNE pokaż Rozdział II - CELE I ŚRODKI DZIAŁANIA pokaż Rozdział III - CZŁONKOWIE PTTK, ICH PRAWA I OBOWIĄZKI ukryj
Art. 10
1. Członkiem PTTK może być osoba zainteresowana realizacją celów Towarzystwa, deklarująca przestrzeganie Statutu PTTK.2. Członkostwo jest dobrowolne.
Art. 11
1. PTTK skupia członków:1) zwyczajnych, 2) wspierających. 2. Członkowie zwyczajni PTTK zrzeszają się w oddziałach. Art. 12
1. Członkiem zwyczajnym PTTK może być:1) obywatel polski lub cudzoziemiec, mający pełną zdolność do czynności prawnych i nie pozbawiony praw publicznych, 2) małoletni w wieku od 16 do 18 lat, mający ograniczoną zdolność do czynności prawnych, 3) małoletni w wieku poniżej 16 lat za zgodą jego przedstawicieli ustawowych. 2. Członkostwo PTTK powstaje przez złożenie w oddziale, w tym w formie elektronicznej, deklaracji realizacji celów Towarzystwa i przestrzegania Statutu PTTK oraz opłacenie składki członkowskiej i wpisowego.
Art. 13
1. Członek zwyczajny PTTK ma prawo:1) brać udział w działalności PTTK, 2) zgłaszać wnioski dotyczące działalności PTTK, 3) korzystać z pomocy, obiektów i urządzeń PTTK, 4) uzyskiwać na zasadach określonych przez Zarząd Główny PTTK uprawnienia kadry Towarzystwa, 5) wybierać i być wybieranym do władz PTTK, 6) korzystać ze znaku PTTK i odznaki organizacyjnej PTTK wyłącznie do podkreślenia swojej przynależności do PTTK, 7) korzystać z innych uprawnień wynikających z uchwał ZG PTTK oraz porozumień i umów zawartych przez władze Towarzystwa. 2. Małoletni członek zwyczajny PTTK ma prawo korzystać z uprawnień określonych w ust. 1 pkt. 1) – 4), 6), 7) oraz uprawnień określonych w ust. 1 pkt. 5) z uwzględnieniem przepisów ust. 3 - 4. 3. Małoletni członek zwyczajny PTTK w wieku od 16 do 18 lat, mający ograniczoną zdolność do czynności prawnych, ma prawo korzystać z czynnego i biernego prawa wyborczego, z tym że w składzie władz PTTK większość muszą stanowić osoby o pełnej zdolności do czynności prawnych. 4. Małoletni członek zwyczajny PTTK w wieku poniżej 16 lat nie ma prawa udziału w głosowaniu na zebraniu członków, nie może też korzystać z czynnego i biernego prawa wyborczego do władz PTTK. Jeżeli jednostka organizacyjna PTTK zrzesza wyłącznie małoletnich, mogą oni wybierać i być wybierani do władz tej jednostki.
Art. 14
Członek zwyczajny PTTK jest obowiązany:1) przestrzegać postanowień Statutu, regulaminów i uchwał władz PTTK, 2) uczestniczyć w działalności PTTK, propagować cele PTTK, godnie reprezentować PTTK, 3) chronić walory naturalne i kulturowe kraju, 4) dbać o majątek PTTK, 5) regularnie opłacać składkę członkowską w swoim oddziale.
Art. 15
1. Członkom zwyczajnym PTTK, szczególnie zasłużonym dla rozwoju
turystyki i krajoznawstwa w Polsce, może być nadana godność Członka
Honorowego PTTK2. Członkowie Honorowi są zwolnieni z obowiązku opłacania składki członkowskiej.
Art. 16
1. Członkostwo zwyczajne ustaje w przypadkach:1) śmierci członka, 2) złożenia pisemnej rezygnacji z członkostwa, 3) zalegania w opłacaniu składki członkowskiej za okres dłuższy niż 3 miesiące. 2. Utrata członkostwa zwyczajnego następuje w przypadku: 1) wykluczenia prawomocnym orzeczeniem sądu koleżeńskiego, 2) utraty praw publicznych z mocy wyroku sądu, 3) ubezwłasnowolnienia częściowego lub całkowitego. 3. W przypadku ustania członkostwa w trybie, o którym mowa w ust. 1, nie jest wymagane powiadomienie. 4. Opłacenie zaległych i bieżącej składki w przypadku ustania członkostwa z powodu, o którym mowa w ust. 1 pkt. 3), przywraca je wraz z zachowaniem ciągłości stażu członkowskiego.
Art. 17
1. Członkiem wspierającym może być osoba prawna, jednostka
organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna,
która popiera działalność i akceptuje Statut PTTK oraz zadeklaruje
opłacanie składki członkowskiej w wysokości ustalonej uchwałą Zarządu
Głównego lub zarządu właściwego oddziału.2. Członka wspierającego przyjmuje Zarząd Główny lub zarząd oddziału PTTK.
Art. 18
Członek wspierający ma prawo:1) brać udział z głosem doradczym osobiście lub przez upoważnionego przedstawiciela w zjazdach PTTK, 2) zgłaszać wnioski dotyczące działalności PTTK, 3) korzystać z innych uprawnień na zasadach określonych uchwałami właściwego zarządu jednostki PTTK. ukryj Rozdział IV - NAJWYŻSZE I NACZELNE WŁADZE PTTK pokaż Rozdział V - JEDNOSTKI ORGANIZACYJNE PTTK pokaż Rozdział VI - MAJĄTEK PTTK pokaż Rozdział VII - ZMIANY STATUTU I ROZWIĄZANIE PTTK pokaż |
|
|